Α' Εθνική γυναικών: Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας - ΓΠΟ καστοριάς 1-3

Σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία των κοριτσιών της Καστοριάς

Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα της Καστοριάς έδειξε τις επιθετικές της διαθέσεις απειλώντας την αντίπαλη εστία και αφού έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες, στο 27΄ο Αντιγόνη Παπαδοπούλου, άνοιξε τον δρόμο για την μεγάλη νίκη της Καστοριάς (0-1).

Στο 55' η Αγ. Βαρβάρα έφερε το ματς στα... ίσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, στο 60' η Νικόλ Τζιάρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (1-2).

Στο 70' η τερματοφύλακας Πετκανά με σωτήρια επέμβαση κράτησε το 1-2, ενώ στο 80' η Αγ. Βαρβάρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν είχε δοκάρι. Επίσης στο 85' πάλι η Πετκανά έκανε την απόκρουση του αγώνα αποσοβώντας βέβαιη παραβίαση.

Μετά τις δύσκολες και εφιαλτικές στιγμές που πέρασε η ομάδα της Καστοριάς στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο 87' η Μπασούρη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το 1-3, σφραγίζοντας τη μεγάλη νίκη της Καστοριάς.

*Ρεπορτάζ Sentranews

Αρχική 11αδα: ΠΕΤΚΑΝΑ(Τ), ΦΑΣΙΔΟΥ, ΚΩΣΤΑΡΑ, ΣΙΔΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΪΔΑΤΖΗ, ΚΥΡΙΖΑΚΗ, ΜΑΡΚΟΥ, ΜΠΑΣΟΥΡΗ, ΤΖΙΑΡΑ(C), ΚΩΣΤΑΡΕΛΑ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Αλλαγές: ΛΙΟΥΛΙΑ, ΡΟΒΥΘΑΚΗ