Πιο κοντά από κάθε άλλη φορά για τη νίκη τα κορίτσια του Εθνικού | φωτο

Πιο κοντά στη νίκη από ποτέ σε αγώνα Α1, έφτασε  σήμερα ο Εθνικός, κόντρα στα Γιαννιτσά. Η νίκη του Μεγάλου Αλεξάνδρου δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο δηλώνει το τελικό 34 - 28.

Τα κορίτσια της Κοζάνης, αιφνιδιάστηκαν από το την πρώτη στιγμή του αγώνα, από το πολύ δυναμικό ξεκίνημα της ομάδας των Γιαννιτσών και έμειναν να κυνηγούν το σκορ σε όλο το 1ο ημίχρονο. Μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με εννιά τέρματα.

Ο Εθνικός, κατάφερε, μετά από ένα ξέσπασμα, να ισορροπήσει και να πλησιάσει στα δύο τέρματα στα μισά περίπου του 2ου ημιχρόνου. Δυστυχώς όμως, κάποιες λάθος επιλογές, κάποιες αυστηρές αποφάσεις των διαιτητών, η πολύ δυνατή άμυνα του γηπεδούχου, μία αποβολή και ένας (ευτυχώς ελαφρύς) τραυματισμός ήταν αρκετά για να χαρίσουν και πάλι προβάδισμα οκτώ τερμάτων στα Γιαννιτσά.

Το αξιέπαινο που διακρίνουμε στα κορίτσια μας, ήταν ότι δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και το πάλεψαν μέχρι τέλους, κόντρα σε μια έμπειρη και σκληρή ομάδα.